صادرات قارچ

صادرات قارچ به خارج از کشور

صادرات قارچ

ایران یکی از 6 تولید کننده برتر قارچ خوراکی می باشد، به همین جهت صادرات قارچ می تواند کمک بسیار زیادی به اقتصاد کشور کند. کیفیت قارچ های تولید شده در ایران به اندازه ای است که استانداردهای جهانی کیفی قارچ را داشته و قابلیت صادرات به تمامی نقاط جهان را دارد.

با این حال به دلیل بعد مسافت، صادرات قارچ به کشورهای همسایه همچون صادرات قارچ به ترکیه و صادرات قارچ به عراق، کویت، قطر، آذربایجان، پاکستان، تاجیکستان و… بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

در بین استان های کشور استان تهران، البرز و اصفهان از شهرهای پیش رو در تولید و پرورش قارچ خوراکی هستند و در نتیجه قابلیت بسیار خوبی برای صادرات قارچ در این شهرها وجود دارد.

به طور کلی بیش از 20 گونه قارچ در دنیا پرورش داده می شود با این حال در بین قارچ های خوراکی تولید و پرورش قارچ دکمه ای در کشور بیش از سایر قارچ ها است.

صادرات قارچ صدفی و صادرات برخی قارچ های دارویی همچون صادرات قارچ شیتاکه و صادرات قارچ گانودرما نیز در کشور به طور پراکنده و با حجم های گوناگون انجام می شود علی رقم توان تولید قارچ در ایران، برای افزایش توان رقابتی در مبحث صادرات قارچ می بایست استانداردهای جهانی در کیفیت قارچ صادراتی، نوع بسته بندی قارچ صادراتی، قیمت قارچ صادراتی و … مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه مطلب به ذکر برخی نکات مهم در رابطه با قارچ صادراتی پرداخته خواهد شد.

صادرات قارچ دکمه ای

چه-قارچی-بخریم

مشخصات قارچ صادراتی:

با توجه به اینکه در بین قارچ ها قارچ دکمه ای حجم بیشتری از صادرات را به خود اختصاص می دهد مشخصات این قارچ مورد بررسی قرار می گیرد.

1- کیفیت قارچ دکمه ای صادراتی

قارچ های دکمه ای صادراتی معمولا از بین قارچ های ممتاز (سوپر) دستچین می شوند (در مواردی بسته به سفارش های مرجع ممکن است سایر درجه کیفیت های قارچ نیز صادر گردد) قارچ دکمه ای ممتاز (سوپر) به قارچی گفته می شود که ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • پایه قارچ باید به کلاهک چسبیده باشد (تیغه های قارچ قابل رویت نباشد).
  • قارچ فاقد بیماری و آفت باشد.
  • قارچ فاقد لکه و کاملا سفید باشد.
  • قارچ باید فاقد هر گونه آسیب دیدگی و بردگی باشد.

2-هم اندازه بودن قارچ های صادراتی

قارچ های صادراتی معمولأ به صورت بسته بندی عرضه می گردند. به جهت زیبایی بیشتر در بسته بندی قارچ های صادراتی باید دقت شود که قارچ های بسته بندی شده تقریبا هم اندازه باشند.

قارچ صاداتی

mushroom export pack

3-نوع بسته بندی قارچ های صادراتی

بسته بندی محصولات غذایی به خصوص مواد غذایی خام و سبزیجات از اهمیت بالایی برخوردار است.

ظروف بسته بندی قارچ می بایست ویژگی های زیر را داشته باشند:

ظروف بسته بندی قارچ باید به گونه ای باشند که تا حد ممکن از آسیب رسیدن به قارچ جلوگیری کنند و از قارچ در برابر آسیب های فیزیکی جلوگیری کند.

ظروف بسته بندی قارچ باید عاری از مواد شیمیایی مضر تاثیر گذار بر مواد غذایی باشد.

این ظروف باید به گونه ای باشد که محصول قرار گرفته در آن قابل رویت باشد.

ظروف بسته بندی باید از نظر جذابیت بصری در حد مطلوبی قرار داشته باشد.

وزن ظروف بسته بندی می تواند بسته به بازار هدف و کشور مقصد متفاوت باشد.

4-لیبل بسته بندی قارچ

نام برند تولید کننده قارچ باید روی لیبل درج شود.

نام محصول (نام علمی مثل fungi یا fungus یا mushroom) باید روی لیبل درج شود و یا با نام معمول محصول در کشور مقصد جایگزین گردد.

نوع محصول (قارچ یخ زده، پودر قارچ، قارچ بلنچ شده و …) باید روی بسته بندی درج گردد.

معمول است که علاوه بر درجه کیفیت مشخصات تولید قارچ همچون سال تولید، تاریخ مصرف نیز روی لیبل درج گردد.

5-قیمت قارچ صادراتی

قارچ های صادراتی از بین بهترین و ممتازترین قارچ های تولید شده دستچین می شوند. علاوه بر این نوع بسته بندی قارچ صادراتی نیز متفاوت و معمولا متفاوت از بسته بندی قارچ عرضه شده در بازار داخلی می باشد.

بنابراین با توجه به کیفیت قارچ، نوع بسته بندی و هزینه های حمل معمولا قیمت قارچ صادراتی از قیمت قارچ در بازار داخلی مقداری ببشتر می شود. با این حال با توجه به رقابت گسترده در بازار جهانی باید دقت داشت که هزینه ها و قیمت  قارچ صادراتی از ایران قدرت رقابت با بازار جهانی را داشته باشد

علاوه بر مطالب گفته شده برای صادرات قارچ در کشورهای مختلف ممکن است قوانین خاصی وجود داشته باشد. از این رو برای صادرات قارچ به عراق، صادرات قارچ به کویت، صادرات قارچ به دبی و کشورهای دیگر بهتر است قوانین مربوط به هر کشور را بررسی کرده و طبق استانداردهای کیفیت همان کشور صادرات را انجام دهید.

خرید قارچ صادراتی از فروشگاه اینترنتی پارسی قارچ

فروشگاه اینترنتی پارسی قارچ در تعامل نزدیک با انجمن قارچ و تولیدکنندگان برتر قارچ خوراکی امکان تأمین قارچ برای صادرات با استانداردهای ویژه را دارد.

تمامی محصولات در بسته بندی های استاندارد ارائه می گردند و از کیفیت لازم برخوردار هستند. قیمت های تعیین شده برای تمام محصولات عرضه شده قیمت های تعیین شده توسط انجمن قارچ و قیمت درب کارخانه می باشد.

برای اطلاع از قیمت قارچ صادراتی، شرایط صادرات قارچ و تمایل به همکاری با شرکت پارسی قارچ می توانید با واحد فروش تماس بگیرید.

نظر خود را بنویسید